Tre humbje në aq ndeshje, Kombëtarja U-19 mundet nga Sllovenia në 'Elbasan Arena'

Kombëtarja U-19

ELBASAN - Shqipëria U-19 zhvilloi ditën e sotme ndeshjen e fundit kualifikuese të Euro 2024 ndaj Sllovenisë U-19. Në stadiumin “Elbasan Arena” kuqezinjtë u mposhtën me rezultatin minimal 0-1.

Trajneri Ervin Bulku e nisi me këtë formacion titullar sfidën ndaj Sllovenisë: Tomas Kiri (GK), Elton Fikaj, Klevis Haxhari, Arlind Kurti (C), Adi Kurti, Jordi Jaku, Ermal Meta, Oresti Kasmollari, Erald Krasniqi, Dean Vranici, Flavio Sulejmani.

Pjesa e parë e takimit ishte e qetë dhe pa raste të pastra shënimi. Fraksioni i dytë nisi me dy zëvëndësime për kuqezinjtë. Në fushë u aktivizuan Nuredini dhe Duro, ndërsa Sllovenia gjeti golin e takimit në të 48-ën me Macak. Në minutat në vijim trajneri Ervin Bulku futi në fushë edhe Bellojin, Buzin dhe Zaganjorin por në rezultat nuk ndryshoi asgjë.

Ndeshja tjetër e grupit mes Belgjikës U-19 dhe Irlandës U-19 përfundoi me fitoren e belgëve 1-0 Sfida u luajt në “Arena Egnatia” dhe vendosi një gol i Degreet në minutën e 46 në fraksionin e dytë.

A mund të zhvillojë Shqipëria turizmin elitar?